AC Oulu FC Haka FC Inter FF Jaro Gnistan HJK IFK Mariehamn Ilves KTP KuPS SJK VPS
vko.11 // 15.3.2022

​"Hyvä haaste meille" – IFK Mariehamn keskiviikkona HJK:n vieraana

​"Hyvä haaste meille" – IFK Mariehamn keskiviikkona HJK:n vieraana

HJK ja IFK Mariehamn kohtasivat Liigacupissa helmikuun alussa. (Kuva: Mira Lönnqvist)

IFK Mariehamn matkaa keskiviikoksi Helsinkiin ja kohtaa harjoitusottelussa Bolt Arenalla HJK:n.

Alla IFK Mariehamnilla on viikonloppuvierailu Ruotsissa, jossa tuloksena oli 0-3-tappio IK Siriukselle. Grönvitt oli Ruotsissa matkassa hiukan siipirikkoisella miehistöllä, eikä pääse Helsinkiinkään täydellä joukkueella.

Patrik Raitasta lukuun ottamatta poissaolijat ovat kuitenkin vaihtuneet. Baba Mensah, Alvaro Ngamba ja Melvin Kahnberg ovat sivussa loukkaantumisen tai sairastumisen takia.

- Edessä on jälleen kova harjoitusottelu meille. Hyvä haaste, jota odotan innolla. Tulemme kierrättämään pelaajia jonkun verran, osin siksi että meillä on muutama pelaaja sivussa, mutta myös siksi, että tässä on kaksi ottelua tiiviissä tahdissa, Grönvittin päävalmentaja Daniel Norrmén sanoo.

Norrmén toivoo keskiviikkona näkevänsä tehokkaampaa viimeistelyä kuin edellisotteluissa. Uskoa tuo varmasti se, että Liigacupin lohkovaiheessa IFK Mariehamn haki 3-2-voiton HJK:sta.

- Otaksun, että joudumme puolustamaan paljon, mutta toivon että pystymme iskemään myös ylöspäin ja horjuttamaan vastustajaa, "Ahna" miettii.

- Viimeisissä otteluissamme olemme pelanneet hyvää jalkapalloa ja luoneet paljon maalipaikkoja, mutta tehot ovat olleet liian huonoja. Meidän pitää alkaa olla kliinisempiä vastustajan maalinedustalla.

Ottelu Bolt Arenalla alkaa keskiviikkona kello 15.00.

Lisää uutisia