Kova vahvistus IFK Mariehamnille – Allsvenskanin entinen maalikuningas sopimukseen
IFK Mariehamnin joukkueen viimeinen pala on nyt paikoillaan Grönvittin solmittua sopimukseen kokeneen John Owoerin kanssa.
35-vuotias nigerialaishyökkääjä Owoeri on allekirjoittanut IFK Mariehamnin kanssa sopimuksen kaudesta 2022.
Owoeri tuo Grönvittin riveihin roppakaupalla rutiinia. Kotimaassa Nigeriassa uransa aloittanut Owoeri on pelannut lisäksi Hollannissa ja Egyptissä sekä Ruotsissa 2013-15 Åtvidabergs FF:ssä ja kaudella 2016 BK Häckenissä, jolloin hän voitti Allsvenskanin maalikuninkuuden 17 osumalla.
Vuodesta 2017 lähtien Owoeri on pelannut Kiinassa, mutta palaa nyt Pohjoismaihin ja IFK Mariehamniin. Owoeri on edustanut lisäksi Nigeriaa U20-tasolla ja tilillä on myös yksi A-maaottelu.
- Olen todella iloinen siitä, että olen täällä. Haluan kiittää ystävääni Mohammed Abubakaria siitä, että hän suositteli minua seuralle. Olen täällä yrittääkseni auttaa Grönvittiä ja tehdäkseni paljon maaleja – lupaan kannattajille, että teen parhaani auttaakseni joukkuetta, Owoeri sanoo.
- Tavoitteeni on, että IFK on vähintään neljännellä sijalla liigassa kauden päättyessä.
Pitkään haussa olleen hyökkääjän saaminen viimein Maarianhaminaan lämmittää myös IFK Mariehamnin seurajohtoa.
- John on erittäin rutinoitunut ja kokenut pelaaja. Hänen päällimmäisenä tuntomerkkinään on nopeus. Hän harjoittelee joukkueen kanssa jo tänään torstaina ja meillä on isot odotukset sen suhteen, että hän pelaa korkealla tasolla pelattuaan ammattilaisena muun muassa Kiinassa viimeisen viiden vuoden aikana.
- John tuo lisäksi pitkän kokemuksensa ammattilaispelaamisesta joukkueeseen ja se on hyvä asia joukkueelle myös kentän ulkopuolella, IFK Mariehamnin seurajohtaja Peter Mattsson sanoo.