"Tulossa on hieno matsi" - SJK odottaa hyvää haastetta KuPS:lta
!["Tulossa on hieno matsi" - SJK odottaa hyvää haastetta KuPS:lta](/media/filer_public_thumbnails/filer_public/27/84/278496ee-8e6f-416f-9dc2-1528f1032026/grieve_stevie_240511.jpg__1175x725_q85_box-0%2C91%2C2206%2C1452_crop_detail_subsampling-2.jpg)
Stevie Grieve odottaa KuPS:sta hyvää mittaria. (Kuva: Juha Tamminen)
Liigacup jatkuu SJK:n osalta lauantaina, kun Wallsport Areenalle saapuu vieraaksi KuPS.
SJK on Liigacupin B-lohkossa hyvissä asetelmissa; Se on pelannut vierasottelut Ilvestä ja FF Jaroa vastaan, joista tuloksina Seinäjoelle tuotiin tasapeli sekä voitto.
KuPS puolestaan koki Liigacup-avauksessaan 3–4-tappion kotikentällään Ilvekselle. Sen jälkeen kuopiolaiset kävivät hakemassa pisteet VPS:ltä 2–0-voitolla ja pelasivat maalittoman tasapelin Pietarsaaressa FF Jaron vieraana.
Jani Honkavaaran lähdön jälkeen Jarkko Wissin käskytykseen siirtyneessä savolaisseurassa on nähty luonnollisesti muutoksia talven aikana.
– KuPS:n valmentaja on vaihtunut ja pelaajistossa on tapahtunut joitakin muutoksia, mutta tyylillisesti kyseessä on aika lailla sama joukkue. Hienovaraisia muutoksia tapahtuu tietenkin valmentajan vaihdon johdosta, mutta heidän perustansa on edelleen 4-2-2-2. Heidän hyökkääjänsä ovat ehkä vähän kärkkäämpiä tekemään pystyjuoksuja kuin viime kaudella. Joukkueen laitapakkiosasto on hieman atleettisempi Bobin [Armah] liityttyä joukkueeseen ja on hauska nähdä hänet taas.
- KuPS on vaikea vastustaja. Tulossa on hieno matsi, ja tällaiset ottelut ovat niitä, joiden asettamista haasteista pelaajat nauttivat ja joista he ovat erittäin innoissaan. Tarjolla on myös valmentajille haastetta ja mahdollisuuksia testata eri asioita, ennakoi SJK:n päävalmentaja Stevie Grieve.
Liigacupin lohko B:n ottelu SJK - KuPS Wallsport Areenalla lauantaina 15.2. kello 14.30. Kaikki kauden 2025 Liigacupin ottelut suorana lähetyksenä Ruudusta