Gnistan nöyränä haastamaan HJK:ta - "Tuloksia saadaan sitten kun ollaan riittävän hyviä"
IF Gnistan lähtee tiistaiseen kauden ensimmäiseen Stadin derbyyn alla kaksi tappiota kauden avauskierroksilta vastustaja HJK:n tapaan.
Gnistan kärsi kauden avauksessa 2-3-tappion FC Hakan vieraana ja viikko sitten FC Interin vieraana tappio tuli lukemin 0-3.
Edellisistä sarjapeleistä Gnistanin päävalmentaja Jussi Leppälahti ei löydä juurikaan positiivista sanottavaa. Päävalmentaja korostaa kuitenkin, että kehittymisen on jatkuttava niin tuloksia alkaa näkyä myös kentällä.
– Huono alkuhan tämä on ollut ja vaikeaa on ollut, mutta yritetään tiistaina prässätä paremmin kuin Turussa ja pallon kanssa pitää aiheuttaa enemmän uhkaa, se on selvä. Tärkeää on yrittää kehittyä koko ajan, tuloksia saadaan sitten kun ollaan riittävän hyviä.
Gnistan on edellisotteluissa pystynyt selkeästi parantamaan toiselle jaksolle, mutta tulokset puhuvat puolestaan.
– Ei niitä hyviä asioita edellisissä peleissä määräänsä enempää ole, kun on hävitty kaksi ja päästetty kuusi maalia. Pitää olla nöyränä, painaa hommia ja parantaa, Leppälahti painottaa.
HJK - Gnistan Bolt Arenalla tiistaina 22.4. kello 19.00. Kaikki kauden Veikkausliigaottelut suorana Ruudusta.