Mestariluotsi Wiss onnellisena: "Cup kaikkineen oli hieno tarina"

Jarkko Wiss voitti lauantaina Ilveksen kanssa Suomen Cupin mestaruuden. (Kuva: Juha Tamminen)
Jarkko Wiss luotsasi Ilveksen Suomen Cupin mestariksi.
Ilves voitti lauantaina Suomen Cupin loppuottelussa IFK Mariehamnin 2-0. Cupin mestaruus oli tullut Tampereelle viimeksi vuonna 1990.
Ilveksen päävalmentaja Jarkko Wissille Ahvenanmaalla tullut mestaruus maistui. Wiss sai nyt palkintokaappiinsa ensimmäisen cup-mestaruuden valmentajana.
- Lopputulos oli tietysti mahtava. Meillä on ollut aika hieno alkuvuosi ja olemme peluuttaneet yhtä vaille kaikkia pelaajia. Cup kaikkineen oli sitten hieno tarina.
- Aloitimme ottelun todella hyvin, mutta sitten IFK sai nopeasti hyvän otteen pelistä. Me teimme sellaisia virheitä, jota ei saisi tehdä. Onneksi siitä kuitenkin selvittiin ja saimme tärkeän maalin.
Ilves johti ottelua tauolle mentäessä 2-0.
- Toinen jakso oli minusta hyvin kontrollissa, lukuun ottamatta yhtä IFK:n paikkaa, Wiss selitti.
- Pelaajat asettivat ennen kauden alkua tavoitteeksi europaikan. Se on nyt cup-voiton myötä saavutettu. Miten tästä eteenpäin sitten – se jää nähtäväksi. Ehkä me lähdemme vähän rohkeammin hyökkäämäänkin, tosin niin teimme jo edellisottelussa Interiä vastaan ja nyt jälleen täällä.
Ilves-KPV Tammelan stadionilla tiistaina 25.6. klo 18.30. Ottelua voi seurata suorana lähetyksenä Ruudussa.