Ensi kertaa saunaan Suomessa, nyt joka päivä – IFK Mariehamnin Yvan Yagan sopeutuu kulttuuriin

Yvan yagan on ottanut saunomisen omakseen. (Kuva: Juha Tamminen)
IFK Mariehamnin riveihin täksi kaudeksi siirtynyt hyökkääjä Yvan Yagan on jo kokenut pelaaja, mutta saunasta hänellä ei ollut kokemusta ennen Ahvenanmaalle tuloaan.
Helmikuussa Maarianhaminaan muuttanut 30-vuotias belgialais-armenialainen Yagan on päässyt nopeasti sinuiksi saunakulttuurin kanssa.
- Aiemmin en ollut koskaan käynyt saunassa, mutta kun aloitin täällä, niin käyn siellä joka päivä, Yagan kertoo IFK:n verkkosivujen pelaajakyselyssä.
Belgian sarjoista pitkään kokemusta kerryttänyt Yagan on A-maajoukkuetasolla edustanut Armeniaa. Armenialaiset juuret näkyvät myös mieltymyksissä. Alla olevan lähdelinkin kautta pääset katsomaan muun muassa mihin kysymykseen Yaganin vastaus oli "Rorovatz".