"Hyvä tilaisuus harjoitella hyökkäämistä" – IFK Mariehamn isännöi PIF:aa sunnuntaina
!["Hyvä tilaisuus harjoitella hyökkäämistä" – IFK Mariehamn isännöi PIF:aa sunnuntaina](/media/filer_public_thumbnails/filer_public/44/a6/44a663bb-23fb-4514-abd4-6bd45184e1d1/norrmen_daniel_220508.jpg__1175x725_q85_box-91%2C0%2C2057%2C1213_crop_detail_subsampling-2.jpg)
"Ahna" toivoo palasten hyökkäyksessä loksahtavan kohdilleen. (Kuva: Juha Tamminen)
IFK Mariehamnin ja Pargas IF:n kohtaamisista talvikaudella on tullut jo perinne ja jatkoa tälle saadaan sunnuntaina paraislaisten matkatessa Maarianhaminaan.
IFK Mariehamnilla on kuukausi aikaa Veikkausliigakauden alkuun ja Liigacupissa ruosteessa ollut hyökkäyspelaaminen halutaan nyt kuntoon. Liigacupissa IFK onnistui maalinteossa vain kertaalleen rangaistuspotkusta.
- Huomenna lähdemme harjoittelemaan viimeisen kolmanneksen pelaamista ottelutilanteessa. Tähän saakka emme ole saaneet tarpeeksi tulosta hyökkäyksessä ja se viimeinen pieni pala on puuttunut, Grönvittin päävalmentaja Daniel Norrmén toteaa.
Tasoeroa joukkueilla on kaksi sarjaporrasta, mutta mitenkään puolivaloilla otteluun ei Norrménin mukaan ole varaa lähteä.
- Haluan että lähdemme otteluun hyvällä asenteella. Täytyy näkyä se ero, joka meillä liigajoukkueena on Paraisiin, joka pelaa tällä kaudella Kakkosta. Meidän pitää antaa 100 prosenttia, jos emme lähde otteluun täysin keskittyneenä, siitä tulee kaikkiaan tasainen kamppailu.
Norrmén näkee PIF:n kohtaamisen tässä vaiheessa alkuvuotta sopivana ajankohtana.
- Ainakin uskon niin. Olemme talvikaudella kohdanneet tähän mennessä viisi liigajoukkuetta liigacupissa ja viime viikolla emme pelanneet. Nyt meillä on hyvä tilaisuus harjoitella hyökkäämistä, joka on ollut iso huolemme.
Sivussa IFK Mariehamnin kokoonpanosta ovat sunnuntaina pitkäaikaispotilaat Patrik Raitanen ja Olawale Tehe sekä viikolla jatkosopimuksen solminut Albin Granlund.
Ottelu Wiklöf Arenalla alkaa sunnuntaina kello 18.00 ja katsomoon on vapaa pääsy.