Norrmén tyytyväinen IFK Mariehamnin esitykseen – "Olisimme voineet olla tehokkaampia"
![Norrmén tyytyväinen IFK Mariehamnin esitykseen – "Olisimme voineet olla tehokkaampia"](/media/filer_public_thumbnails/filer_public/d3/1c/d31c69b8-bbbd-49a3-9bdb-d58f4148f500/coubronne-jean-christophe_230416.jpg__1175x725_q85_box-114%2C0%2C1874%2C1084_crop_detail_subsampling-2.jpg)
Jean-Christophe Coubronne kipparoi Grönvittiä tiistaina. (Kuva: Juha Tamminen)
IFK Mariehamn eteni tiistai-illalla jatkoon Suomen Cupissa 4-1-vierasvoitolla Kolmosen KoiPS:sta.
IFK-luotsi Daniel Norrmén lupaili ennakkoon hiukan kierrätystä joukkueessa ja sitä myös nähtiin, sillä viikonlopun Veikkausliigaottelusta ainoastaan seuraavassa ottelussa pelikieltoa kärsivä Jean-Christophe Coubronne jatkoi avauksessa.
IFK hallitsi ottelua liki kauttaaltaan, mutta lopullinen ratkaisu jäi päätösminuuteille KoiPS:n kavennettua reilu kymmenen minuuttia ennen loppua 1-2.een.
- Meillä oli huonompi kymmenminuuttinen heidän maalinsa ympärillä, mutta muuten esityksemme oli minusta täysin ok, Grönvittin päävalmentaja Daniel Norrmén sanoi Nya Ålandille.
- Tärkeintä oli voittaa ja sen teimme. Olimme puhuneet paljon siitä, että painamme vauhdilla alusta saakka ja se toimi hyvin pitkiä jaksoja, mutta boksissa olisimme voineet olla tehokkaampia.
Vähemmän pelanneita pelaajia nähtiin kentällä useampia ja Norrmén oli pääosin tyytyväinen näkemäänsä.
- Hyviä otteita, toisilla enemmän kuin toisilla. Minusta muun muassa Oskari Sallinen nousi hyvin esiin ja osoitti, että hän haluaa olla mukana kun mietitään kokoonpanoa jatkossa, "Ahna" totesi IFK:n kaksi ensimmäistä maalia iskeneestä Sallisesta.