AC Oulu FC Haka FC Inter FF Jaro Gnistan HJK IFK Mariehamn Ilves KTP KuPS SJK VPS
vko.12 // 29.3.2025

"Ehkä tällainen herätys tähän tarvittiin" - HJK-luotsi Toni Korkeakunnas ihmetteli otteen karkaamista

"Ehkä tällainen herätys tähän tarvittiin" - HJK-luotsi Toni Korkeakunnas ihmetteli otteen karkaamista

Liigacupin finaali tarjosi melkoista ilotulitusta. (Kuva: Juha Tamminen)

Yli 2000 katsojaa todisti Myyrmäessä erikoista ottelua, kun HJK hävisi Liigacupin finaalin FC Interille rangaistuspotkukilpailun jälkeen.

HJK sai peliin lentävän lähdön. Santeri Hostikka ehti katkaista vieraiden maalivahti Eetu Huuhtasen syötön, jonka jälkeen vahva haasto boksissa ja syöttö takaviistoon. Teemu Pukki oli siellä, mistä maalit tehdään ja viimeisteli varmasti Klubin johtoon vasta viidennellä minuutilla.

Maalin jälkeen Klubi hallitsi ensimmäistä puoliaikaa ja paremmalla viimeistelyllä tauolle oltaisiin voitu päästä selkeämmässäkin johdossa.

– Ensimmäinen puoliaika oli sen näköistä kuin kuuluukin. Peli oli kontrollissa ja pääsimme paljon vastustajan boksiin. Prässi toimi ja hyökkäsimme laadukkaasti. Ihan (ensimmäisen puoliajan) lopussa prässi hieman ontui, mutta ei vastustaja saanut oikeastaan mitään aikaiseksi ja meillä oli paljon tilanteita, mutta viimeiset ratkaisut eivät olleet riittävän laadukkaita, päävalmentaja Toni Korkeakunnas kommentoi.

Toinen puoliaika käynnistyi jälleen erinomaisesti. Tällä kertaa Pukki teki upean esityön boksissa harhauttaen parikin Interin pelaajaa syöttäen sen jälkeen takaviistoon. Hassane Bandé viimeisteli boksissa varmasti oikeaan alakulmaan.

Tässä vaiheessa näytti HJK:n kannalta erittäin hyvältä, mutta sitten alkoi Myyrmäessä mielipuoliset minuutit.

Bandén maali mukaan lukien noin 12 minuutissa nähtiin peräti kuusi maalia. Tulostaululla maalilukemat muuttuivat lähes samaan tahtiin minuuttien kanssa. HJK:n kahden maalin johto suli kolmessa minuutissa, kun Inter nousi Dimitri Legbon ja Iiro Järvisen maaleilla tasoihin.

Synttärisankari Pukki vei Klubin kuitenkin pian johtoon komealla osumallaan, mutta Inter nousi vain minuuttia myöhemmin taas tasoihin HJK-kasvatti Johannes Yli-Kokon osumalla. Hurlumhei jatkui tunnin kohdalla, kun Inter-vahti Huuhtanen tarjoili jo päivän toisen harhasyötön suoraan Hostikalle, joka vei kotijoukkueen komealla kaukolaukauksella 4–3-johtoon.

– Olimme liian pehmeitä boksissa ja vähän oli yksilötasolla epäonnea. Ihmeellisesti lähti peli käsistä. Näin ei ole käynyt tämän joukkueen kanssa vielä kertaakaan. Saimme tästä kyllä ison läksyn. Meidän pitää olla paljon huolellisempia maalien jälkeen ja paremmin organisoituneita, Korkeakunnas sanoi.

Hostikan johtomaalin jälkeen peli rauhoittui. Klubin johto kesti lopulta aina 88. minuutille saakka, jolloin parin pompun ja ylärimankin jälkeen Joonas Kekarainen tasoitti pelin. Thijmen Nijhuis torjui Kekaraisen laukauksen aivan maaliviivan tuntumasta, mutta tuomaristo katsoi, että pallo ehti käydä maalin puolella.

Kun 90 minuutin jälkeen tilanne oli tasan, ratkaisu haettiin suoraan rangaistuspotkukilpailusta. Molemmat joukkueet laukoivat kovalla prosentilla palloa pussiin, kunnes ei sitten enää. Huuhtanen venyi Klubin kahdeksannen laukojan Ozan Kökcün vedon eteen ja varmisti Interille Liigacupin mestaruuden toisena vuotena peräkkäin.

– Katseet eteenpäin. Nyt on preseason taputeltu ja alkaa tosipelit. Ehkä tällainen herätys tähän tarvittiin, jotta olemme varmasti valmiita viikon päästä Tampereella, Korkeakunnas totesi.

Lisää uutisia