Strömborg jo neljättä kertaa IFK:ssa
Ensi kertaa Strömborg puki IFK-paidan ylleen kaudella 1993 Kakkosessa.
- Mikael Granskog oli valmentajana ja tulin tänne nuorena poikana, nuorena ja innokkaana. Meillä oli ihan ok joukkue ja minulla on edelleen monia ystäviä Ahvenanmaalla siltä ajalta. Jo silloin Ahvenanmaalla oli jalkapallokulttuuria, historiaa joka oli tärkeää, Strömborg muistelee Nya Ålandissa.
Toinen rupeama IFK:ssa oli edessä vajaa kymmenen vuotta myöhemmin vuonna 2002 ja jälleen Kakkosessa.
- Joukkue majaili tiukasti suunnilleen taulukon puolivälissä. Silloin ryhmä oli todella hyvä, mukana olivat muun muassa Jani [Lyyski], ”Sjölle” [Peter Sjölund] ja ”Lundis” [Peter Lundberg], mutta homma ei vain toiminut.
Myös vuotta myöhemmin IFK:n noustessa Ykköseen Strömborg liittyi ryhmään syksyksi.
- Toin varmaan rutiinia tullessani. Aivan kuten 2002 joukkue oli hyvä ja nyt saimme myös koko kapasiteetin käytettyä. Kaikkina kertoina kun olen IFK:ssa ollut joukkue on hävinnyt harvoin ja toki sitä toivoo, että tämä jatkuu.
- Muistan viimeisen ottelumme Kemissä, kun nousimme. Kun ottelu päättyi, alkoi sataa lunta ja sen jälkeen meillä oli edessä ikimuistoinen junamatka takaisin kotiin.
Nyt edessä on siis neljäs kerta Strömborgille IFK:ssa ja tällä kertaa valmentajana.
- En olisi vastaanottanut tehtävää ellen tuntisi, että minulla on jotain annettavaa, linjaa Strömborg.