Vasara luottavaisena: "Meillä on mahdollisuudet voittoon jokaisessa pelissä"

"Vesku" tietää jokaisen ottelun merkitsevän paljon. (Kuva: Juha Tamminen)

Vasara luottavaisena: "Meillä on mahdollisuudet voittoon jokaisessa pelissä"

21.9.2019

Mestaruussarjan vierasvoitolla Ilveksestä avannut FC Honka isännöi lauantaina alkuiltapäivästä HJK:ta.

Ilves-voitto nosti Hongan kamppailemaan vähintään mitaleista.

– Olemme mukana taistelussa. Mestaruus on edelleen mahdollinen, mutta ei todennäköinen, FC Hongan päävalmentaja Vesa Vasara tunnustaa tilanteen.

Mestaruussarjassa ei Vasaran mukaan "turhia" otteluja ole lainkaan. Panokset ovat kovat ja erot pienet.

– Kun maamme kuusi parasta joukkuetta pelaa keskenään, jokaisella pelillä on iso merkitys. Jos häviät kaksi ottelua, kääntyy sarjatilanne päälaelleen, Vasara muistuttaa.

Päävalmentaja on kuitenkin luottavainen omiensa mahdollisuuksiin.

– Kokkolassa ja viimeksi Ilvestä vastaan saimme pidettyä nollan. Tähän asti tuo on ollut ongelmana. Meillä on mahdollisuudet voittoon jokaisessa pelissä.


FC Honka-HJK Tapiolan urheilupuistossa lauantaina 21.9. klo 13. Ottelua voi seurata suorana lähetyksenä Ruudussa.

Lähde: Länsiväylä
Linkki kopioitu